Dyskusja na temat obrazów AI na PLFOTO

14.04.2024

obrazy AI

Cześć,

muszę poruszyć temat obrazów wygenerowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji, które coraz częściej pojawiają się na PLFOTO. Teraz, po uruchomieniu nowej wersji i stworzeniu specjalnej kategorii "Obrazy AI", chciałbym poznać opinie każdego użytkownika na ten temat. Zakładam, że nie pojawi się idealne rozwiązanie, ale jako że to Wy tworzycie ten portal, chciałbym, aby każdy się wypowiedział. Dla uproszczenia, przygotowałem zestaw kilku możliwości, wystarczy w komentarzu napisać cyfrę i ewentualnie dodać jakieś wyjaśnienie:

1) Akceptujemy obrazy wygenerowane przez AI tak jak jest obecnie i umieszczamy w specjalnej kategorii,

2) Nie akceptujemy takich obrazów i wracamy do korzeni,

3) Akceptujemy obrazy AI jednak ukrywamy je do czasu aż ktoś nie zaakceptuje wyświetlania takich prac. Coś jak zdjęcia z kategorii AKT gdzie użytkownik musi zaakceptować wyświetlanie takich zdjęć.

4) inne rozwiązanie

Po jakimś czasie mam nadzieje, że dojdziemy do jakiś wspólnych wniosków.


powrót do aktualnościKomentarze

ER
Ertu2 mies. temu

a tu wrzucam ciekawostke :) https://www.youtube.com/watch?v=8J58e6EwSNY

ER
Ertu2 mies. temu

ja mysle, ze to kolejna galaz od pnia, ktorym jest camera obscura :D

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

To już nue jest fotografia...to już nie jest digital art...

MA
mariuszga2 mies. temu

Nie da ci obiektyw, nie da ci aparat, tego co może dać ci AI :-) PSa nie mam, ale z tego co wiem, ma funkcje: generowania obrazu z tekstu, rozszerzania obrazów/zdjęć poza ich granice, usuwania i dodawania elementów, powiększania obrazów/zdjęć z redukcją pikselozy, zmiany tła, dokładnego wybierania obiektów o skomplikowanych kształtach.

ER
Ertu2 mies. temu

Zerknij: https://m.youtube.com/watch?v=BS-aNrjCAPM

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

No niestety jestem człowiekiem bardzo upartym 😄ja poprostu nie potrzebuję nic więcej, a co w tym nowym programie się robi w AI ?tak z ciekawości zapytam

ER
Ertu2 mies. temu

Ale to troszke jakbys sam sie ograniczal. Raw to negatyw, nikt nie pracowal pod powiekszalnikiem czy w ciemni na zdjeciu - a wlasnie na negatywie. I falszem jest, ze zdjecie musi byc calym kadrem, klatka, matryca. Nie zawsze sa ku temu warunki :( Ja sam tne z rawa jak mi w duszy gra :) Btw, najnowszy szop chyba juz uzywa “AI” :) Moze trzeba zaakceptowac zmiany i wziac z nich rzeczy najlepsze?

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

Sam używam aparatu cyfrowego ale nie pracuję w Rawie ani nie mam profesjonalnego programu do obróbki...to mój wybór...i nie krytykuje tych, którzy to robią...ale AI to już przesada i będę zawsze przeciwny tej ,, twórczości"

ER
Ertu2 mies. temu

To bylby pierwszy by grzebac przy AI ;)

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

Nie rozmawiamy o cyfrach tylko o AI😄

ER
Ertu2 mies. temu

Marcin - mysle, ze Adams bylby pierwszy do zakupu cyfry :D

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

Mówiłem o stronie technicznej, ze jest o niebo łatwiej niż gdy dawni mistrzowie biegali z aparatem mając kilka klatek na kliszy trzeba bylo się trochę znać na fotografii by nie przepalić lub bu nie było ,,ślepe".Wiadomo nadal jest trudno zrobić dobre zdjęcie...trzeba szukać sytuacji, myśleć nad kompozycją i to jest właśnie piękne...nie chodźmy na łatwiznę

ER
Ertu2 mies. temu

Marcin - nie zgadzam sie. Zdjecia sa teraz latwiej dostepne. Kazdy sobie pstryka, robi zdjeciowe zapiski, posyla rodzicom, znajomym. Robia te fotki bez wysilku, czesto bez zastanowienia - i dobrze. Wreszcie kazdy moze robic zdjecia :) A dobrej fotografii zawsze bylo i bedzie mniej :) Tymczasem ta latwosc i dostepnosc “zdjeciowosci” moze pozwoli komus zostac artysta - co raczej nie bedzie moliwe jesli fotopstrykon bedzie elitarny i oswiecony :D To troche jak z AI - ktos moze nie umiec rysowac ale dzieki Bingowi - czy innemu programowi - bedzie mogl stworzyc obrazek o jakim marzy :)

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

I tak już fotografia to łatwizna dzięki technologii cyfrowej... kiedyś to była sztuka zrobić dobre zdjęcie teraz sztuką jest je zepsuć.

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

W fotografii takich narzędzi nie potrzeba... wystarczy aparat i jeszcze dla większości takie udogodnienie jak program do obróbki

PA
papajedi2 mies. temu

Oczywista oczywistosć ....to tylko narzędzie

ML
Marcin Laskowski 2 mies. temu

2 Al nie jest w żadnym stopniu dziedziną sztuki...przyczynia się do upadku człowieka jako istoty myślącej ..to iluzją ...ludzie pora się wybudzić!

Administrator2 mies. temu

już nie jest. Zrobimy aktualizację tak aby nie dało się wrzucić.

RO
ROCO1252 mies. temu

Dlaczego AI jest widoczne w galerii ogólnej?

MA
mariuszga2 mies. temu

AntP - Dobrze jest wymieniać poglądy, zobaczymy co przyniesie czas. Niezależnie od tego, czy akceptujemy obrazy AI czy nie, warto śledzić zmiany technologii. Może za jakiś czas pojawią się aparaty fotograficzne wykorzystujące rzeczywistość mieszaną/rozszerzoną? :-)

AntP2 mies. temu

... AI w wielu dziedzinach obecnie już potrafi rozwiązywać problemy lepiej od człowieka, np. szachy – kiedyś twierdzono, że nigdy nie poradzi sobie lepiej niż człowiek, bo nie zrobi np. jakiegoś abstrakcyjnego ruchu (o to np. do dzisiaj są spory - o taki wykonany przez Deep Blue ruch podczas meczu z Kasparowem), a obecnie człowiek nie ma najmniejszych szans z komputerem. Oczywiście wiadomo, że ta dyskusja jest czysto akademicka i niczego w skali globalnej przyszłości nie zmieni, a człowiek już tak ma, że w większości wybiera to, co jest łatwiejsze (zresztą nie tylko człowiek – prąd płynie też zawsze ‘chętniej’ po drodze mniejszego oporu  ).

AntP2 mies. temu

...Ty jesteś uczciwy i opiszesz, że obraz stworzony został z wykorzystaniem AI, ale ilu tego nie zrobi dla poklasku, laików itp., dodatkowo brnąc w zaparte, że to ich fotografia. Zgoda, że pewnie każdy twórca w pewnym stopniu inspiruje się innymi, ale to on ostatecznie wytwarza swój obraz i musi w to włożyć wiele pracy i wysiłku, a bez talentu, czy jak to ‘coś’ nazwać efekt i tak będzie żaden. Ja np. choćbym nie wiem jak się starał i inspirował pracami wymienionego np. Salvadora Dali to i tak nie stworzę nic. Tak, AI jeszcze nie kopiuje, ale mz, tylko dlatego, że jest jeszcze obecnie ‘za kiepskie’, ale jak pisałem wyżej co będzie stało na przeszkodzie w przyszłości. Ona ma za zadanie wytworzyć najlepszy obraz opisany przez kogoś słowami tak jak np. kwadrat, czy koło. ...

AntP2 mies. temu

@mariuszga nie używałem AI, więc nie wiem jak to obecnie wygląda/działa, ale to AI ma dostęp do ‘wiedzy’ wszystkich kiepskich i dobrych profesorów. Obecnie AI jest jeszcze kiepskim ‘profesorem’, ale patrząc na tempo rozwoju stanie się dobrym i to szybciej niż myślimy. Jeżeli tak i jest w rzeczywistości ‘inteligentna’ to bez trudu wyłapie rozkład pikseli tak, żeby odzwierciedlić ten najlepszy w stosunku do zadanego tematu. To, który ‘układ pikseli’ jest najlepszy też będzie wiedziała z otrzymanych nagród, pisanych analiz, komentarzy itp dla istniejących prac. Co wiec będzie stało na przeszkodzie wytworzyć przez nią prawie taki sam obraz. To tak jak np., gdy opiszemy, że ma być koło to stworzy, koło, chociaż go nie wymyśli. Jasne, że fotografia nie zginie całkowicie i jasne, że tak jak piszesz fotografowie sobie poradzą, tylko czy będzie się im jeszcze chciało?...

MA
mariuszga2 mies. temu

... Prawdziwa wartość leży w umiejętności rozwiązywania problemów, a nie tylko w posiadaniu wiedzy. Podobnie mz jest z twórczością z wykorzystaniem AI :-)

MA
mariuszga2 mies. temu

AntP - Należy odróżnić inspirację od kopiowania. Wielu artystów czerpie inspiracje z różnych źródeł. Od dawna nie oglądałem prac W. Siudmaka, ale z pobieżnego spojrzenia widzę, że są w nich bardzo wyraźne inspiracje twórczością Salvadora Dali, Rene Magritte czy Chirico. Co z tego wynika? Czy nie wolno mu czerpać inspiracji od innych? To, co tworzy AI, jest często inspirowane wieloma różnymi pracami, ale na pewno nie jest to kopiowanie. Czasem nawet trudno doszukać się odniesienia do stylu jakiegoś twórcy, gdy w prompcie nie ma dokładnego opisu tego, co ma się znaleźć na generowanym obrazie. AI jako narzędzie nie zagraża tradycyjnej twórczości. Oryginalni twórcy nie mają się czego bać. To mniej więcej tak, jak z kiepskim i dobrym profesorem. Ten pierwszy boi się zdradzić swoją wiedzę, żeby inni nie wiedzieli tego samego, co wie on. Ten drugi nie boi się upowszechniać swojej wiedzy, ponieważ wie, że gdy pojawi się jakiś nowy problem, to tylko on będzie umiał go rozwiązać. ...

AntP2 mies. temu

Mz główny problem z AI nie polega na tym czy jest to jakiś rodzaj fotografii czy nie. Najtrafniej ujął to Karol (radzę przeczytać jego wpis jeszcze raz). AI ma dostęp właściwie do wszystkiego, zdjęć, obrazów, opisów, analiz, potrafi również odwrócić proces tzn. z obrazu wygenerować tekst. Jest tylko kwestą czasu (pewnie niedługiego), gdy będzie generowała obrazy identyczne jak np. zdjęcia Karola, którymi będzie się chwalił każdy, kto wpisze odpowiedni tekst. Jak to się ma do szacunku dla ludzi, których pracę, kunszt, talent podziwiamy. @Mariuszga czy nie widzisz podobieństw w generowanych Twoich obrazach przez AI do (wymienię tylko Polaków) obrazów Siudmiaka, czy Beksińskiego? Wiem, że tego już nie da się powstrzymać (kijem rzeki nie zawrócisz), ale ja przynajmniej nie chcę dolać do tej rzeki, która pewnie w niedługiej przyszłości zaleje wszystko, ani kropelki.

PA
papajedi2 mies. temu

....i dalszą czesc Tak więc, w szerszym sensie, obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mogą być postrzegane jako forma fotografii cyfrowej, choć tworzonej za pomocą procesów obliczeniowych, a nie tradycyjnych technik fotograficznych. Różnica między tradycyjną fotografią a obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję staje się coraz bardziej zatarta wraz z postępem technologicznym

PA
papajedi2 mies. temu

Zatem przy jej pomocy prztłumaczymy na nasze ...:)..... Definicja fotografii zazwyczaj obejmuje uchwycenie obrazu za pomocą światła, zwykle za pomocą aparatu. Jednak wraz z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji i technologii granice tego, co stanowi "fotografię", ewoluują. Kiedy sztuczna inteligencja generuje obrazy, często manipuluje pikselami w oparciu o wzorce i dane, których nauczyła się z analizy ogromnych ilości istniejących obrazów. Chociaż te wygenerowane obrazy mogą nie być tradycyjnymi zdjęciami w tym sensie, że są rejestrowane przez fizyczną kamerę, nadal można je uznać za obrazy utworzone poprzez manipulację danymi świetlnymi.

SE
sentenza2 mies. temu

Oto co mi ChatGPT odpowiedział na pytanie czy wygenerowane obrazy ptzez AI są fotografiami: The definition of a photograph typically involves capturing an image using light, usually through a camera. However, with advancements in AI and technology, the boundaries of what constitutes a "photograph" are evolving. When AI generates images, it's often manipulating pixels based on patterns and data it has learned from analyzing vast amounts of existing images. While these generated images may not be traditional photographs in the sense of being captured by a physical camera, they can still be considered images created through the manipulation of light data. So, in a broader sense, AI-generated images can be seen as a form of digital photography, albeit created through computational processes rather than traditional photographic techniques. The distinction between traditional photography and AI-generated images is becoming increasingly blurred as technology continues to advance.

PA
papajedi2 mies. temu

Odcinanie się od AI to tak jak amputacja ręki...lub innej części odpowiadającej u człowieka za komunikację.

MA
mariuszga2 mies. temu

Papa - dzięki za ten link.

PA
papajedi2 mies. temu

Podam ten link ku rozwadze admina....https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/37714-jak-blisko-portrety-ai-na-wystawie-w-galerii-fotografii-b-b

GP
Grzegorz Pawlak2 mies. temu

mariuszga utrwalania czegoś zarejestpwanego (rzeczywistości) to co innego niż tworzenie z głowy (wyobraźni)

MA
mariuszga2 mies. temu

Grzegorzu - Ktoś, kto wykorzystuje camerę obscura przy tworzeniu obrazu to malarz czy fotograf stosujący farby do zobrazowania i utrwalenia rzeczywistości? Może to obskurant :-). A osoba stosująca technikę gumy to fotograf czy grafik?

GP
Grzegorz Pawlak2 mies. temu

mariuszga czyli malarze są fotografami ?

ER
Ertu2 mies. temu

Wtrace sie Panowie :) Estetyka skonczyla sie w chwili pojawienia sie dziurawych jeansow i potarganych bluz jako top mody :D

rajzbret2 mies. temu

fajnie się z Tobą dyskutuje, wiesz w czym się poruszasz, ale na razie zostawmy miejsce dla innych 😉

rajzbret2 mies. temu

użyłeś jednego, bardzo istotnego słowa - ŚWIADOMIE. I na pewno jesteś świadom, że takie uzycie narzędzia jest przeznaczone dla tych, którzy są do tego przygotowani, mają odpowiednią wrażliwość, świadomość twórczą. A to jest zarezerwowane dla nielicznych. dlatego sztuka jest sztuką. Cała reszta jest nasladownictwem, kopiowaniem, piwielaniem wzorów stworzonych przez tych nielicznych. I na pewno jesteś świadom, że AI jest dużo łatwiejszym narzędziem w produkcji "sztuki" niż pędzel i farby, pióro, dłuto, obiektyw. I że już można zauważyć wylewanie się pseudo artystycznej - co tu dużo mówić, tandety. A z takich miejsc jak to, trzeba to eliminować. Bo naprawdę wartościowe obrazy zginą w tej lawinie

MA
mariuszga2 mies. temu

... To co uważam za sztukę, zależy od interpretacji, reakcji, wyobrażenia sobie chwili poprzedzającej i następującej po pokazanym obrazie, chęci skomentowania, powrócenia do obrazu, a nie od konkretnych narzędzi lub technik użytych do stworzenia pracy/dzieła :-)

MA
mariuszga2 mies. temu

rajzbret - zgadzam się, że zalanie przestrzeni wizualnej milionami sztucznych tworów AI może spłycić estetykę. Jednakże, to samo można powiedzieć o dowolnej technologii lub medium, jeśli jest używane bez umiaru lub bez refleksji. Kluczem jest umiejętne i świadome korzystanie z AI, tak jak z dowolnego innego narzędzia artystycznego. Choć AI może przejąć pewne aspekty procesu twórczego, nadal wymaga ludzkiego nadzoru i kierunku. Osoba korzystająca z AI do tworzenia obrazów nadal decyduje o ogólnym kierunku i stylu pracy, a następnie używa AI jako narzędzia do realizacji tej wizji. Mam na koncie prawie 35 tys. obrazów AI, z których zdecydowana większość spełnia wizję, którą opisałem w prompcie, kilkakrotnie modyfikowanym. Mnie to fascynuje i wzbogaca, podobnie jak literatura, muzyka, malarstwo, fotografia sensu stricte. ...

ML
Marek Lapa2 mies. temu

Moze 3 wrzucane są też foty z tel czego nie było dawniej tez będzie ich tysiace:)

rajzbret2 mies. temu

Zalanie przestrzeni wizualnej milionami sztucznych tworów AI przestrzeni estetycznej nie wzbogaci, tylko ją splyci i pozbawi tego specyficznego uroku siegania po coś, co od wieków było dziedziną właśnie twórców, a więc w jakich sposób wybrańców.

rajzbret2 mies. temu

mariuszga, pięknie ująłeś cechy, które negują zasadność umieszczanie obrazów z AI na portalach typowo fotograficznych. piszesz "Sztuka jest często definiowana przez odbiorcę, a nie przez narzędzia użyte do jej stworzenia. “, a w tym przypadku tak nie jest, bo człowiek albo nie ma, albo ma minimalną kontrolę nad tym co powstanie. Filtry, HDR itd. wymagają świadomego, ukierunkowanego działania człowieka,podobnie z efektami specjalnymi w filmie. AI przejmuje prawie całkowicie kontrolę nad efektem końcowym. To nie jest zarejestrowana (choćby i przetworzona obrobką) rzeczywistość, tylko całkowicie sztucznie wykreowana wizja oparta na powielaniu i miksowaniu składowych z otchłani światowych baz danych. Do tworzenia potrzebna jest wyobraźnia, umiejętność dostrzegania, rejestracji, uwypuklenia i ekspozycji czegoś, co oddziala emocjonalnie na odbiorcę. A takie działanie zawsze będzie niejako zastrzeżone dla tych, którzy to potrafią i mają odpowiednie zdolności i wrażliwość.

MA
mariuszga2 mies. temu

... wyniki będą różne, co dodaje elementu niespodzianki i odkrycia. Obrazy są unikatowe, a to może je czynić sztuką. Sztuka jest często definiowana przez odbiorcę, a nie przez narzędzia użyte do jej stworzenia. AI może demokratyzować sztukę i umożliwić więcej ludziom wyrażanie siebie poprzez twórczość. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także to wszystko, co napisałem wcześniej w tym temacie, moim zdaniem AI zasługuje na miejsce na portalach stricte fotograficznych.

MA
mariuszga2 mies. temu

Tak, jak w kinematografii istnieje olbrzymia liczba filmów mających niewiele wspólnego z rzeczywistością, to również podobna sytuacja występuje w fotografii. HDR, korekcje kolorów, filtry połówkowe, nakładki, rozmycia, dodatkowe źródła światła, obiektywy szerokokątne, fotomontaże to techniki kreujące obraz świata, który nie jest rzeczywisty, a jedynie wykorzystujący elementy rzeczywistości, aby stworzyć obrazy, które przekazują określone emocje, opowiadają historię lub prezentują "rzeczywistość" w unikalny sposób. Podobnie AI, choć nie “rejestruje” rzeczywistości w tradycyjnym sensie, może być używane do tworzenia obrazów, które są interpretacjami rzeczywistości, a nie dosłownymi reprezentacjami. AI jest narzędziem, które pozwala na twórczość i innowacyjne spojrzenie, a nie tylko na prostą rejestrację rzeczywistości. Nie znając dokładnego opisu, którego ktoś użył do stworzenia obrazu AI, nie da się uzyskać podobnej pracy. Nawet jeśli obrazy są generowane z tego samego opisu ...

GP
Grzegorz Pawlak2 mies. temu

rajzbret nic dodać nic ująć :)

rajzbret2 mies. temu

Fotografia z założenie jest rejestracją rzeczywistości, AI - NIE, i to jest podstawowa różnica, która wg mnie powinna eliminować tę twórczość (?) z portalu stricte fotograficznego. Obróbka fotografii w oprogramowaniu edycyjnym wymaga również jakiejś świadomości, celowości działania, kontrolowania procesu, AI opiera się pratycznie na całkowitej przypadkowości. Moim zdaniem to nie ma nawet nic wspólnego ze sztuką, bardziej z produkcją.

KM
Kamil Mysiak2 mies. temu

2 ) To portal fotograficzny.

ER
Ertu2 mies. temu

ja lubie :D

PA
papajedi2 mies. temu

A kiedy bedą maseczki:)

Administrator2 mies. temu

przemyślałem sprawę i obrazy AI trafiają do swojej kategorii i nie wyświetlają się w galerii głównej. Każdy jednak będzie mógł sobie przeglądać te prace jeśli go interesują.

Administrator2 mies. temu

przeglądam kategorię Obrazy AI i te prace nie są oceniane albo oceniane negatywnie. Tylko kilka ma pozytywne komentarze dlatego tylko te lepsze zostają a reszta nie będzie pokazywana.

BA
barszczon3 mies. temu

Co o tym myślę? Jak zwykle - myślę - że wszystko zależy od konkretnego człowieka. Od jego uczciwości. Kiedy zaczynałem prezentować zdjęcia na Plfoto - "zarzucano" mi (a głównie pytano w dyskusjach pod zdjęciami - po co to robię), że podaję, przepisane (w przypadku fotografii cyfrowych - z exifa, w przypadku "tradycyjnych" - z notatek) parametry naświetlania. Zwłaszcza, gdy stawiano "zarzuty", że przy takich parametrach "zdjęcie nie może tak wyglądać". Gdy fotografia cyfrowa stawała się bardziej popularna - zdjęcia "podkręcone" graficznie (świadomie) z reguły były moderowane w przeciągu kilkunastu minut od prezentacji.Nawet jeśli zostanie stworzona osobna "kategoria" - dla zdjęć, których prezentowany efekt końcowy powstał przy użyciu AI - to i tak o tym gdzie, w jakiej "kategorii" umieścić zdjęcie - decyduje użytkownik.Ad. 1) - w tym punkcie "na wejściu" przyjęte jest założenie, iż "obraz wygenerowany przez AI" - to to samo, co zdjęcie wykonane dowolną techniką.

jurget3 mies. temu

2 - w najlepszym razie to jest wstawianie zdjęć autora danej sieci neuronowej

WI
wiolonczelista3 mies. temu

Mariusz: tak, tak. Potwierdzam. Już o tym pisałem przy okazji mojego pierwszego postu w tym wątku :-)

MA
mariuszga3 mies. temu

Wiolonczelisto - rozumiem Twoje podejście. Osobiście używam Binga oraz nanoszę własne poprawki. Myślę, że te obrazy są od razu rozpoznawalne, że zostały wygenerowane przez AI :-)

WI
wiolonczelista3 mies. temu

@mariuszga: i Twoje ostatnie zdanie (to w nawiasie) najbardziej mi się nie podoba w odniesieniu do AI. Oglądając wiele grafik/zdjęć AI nie jestem w stanie stwierdzić czy to grafika czy zdjęcie. Dla mnie to ważne i robi wielką różnicę. Na innym portalu, na którym mam konto zaczęli eliminować AI od jakiegoś czasu.

MA
mariuszga3 mies. temu

Bezpłatny Bing wykorzystujący DALL-E 3 https://www.bing.com/images/create/ Płatny Midjourney Płatny Photoshop (ostatnio widziałem prace nie do odróżnienia od fotografii).

PA
papajedi3 mies. temu

Polecę.. Bing.

AT
atrapa3 mies. temu

Poleci ktoś aplikację do generowania obrazów AI tekstem? Jestem kompletnym laikiem...

AN
andrzejbur3 mies. temu

Sorry ale technologi AI nie da się w obecnym i nadchodzącym czasie wyeliminować z naszego otoczenia !Pamiętam jak toczyłem dyskusję z fanami nowoczesnej nadchodzącej fotografi cyfrowej, ja trzymałem się jak długo to było możliwe mojej analogowej wiedzy .Jak wracałem z podróży przywoziłem ze sobą10-20 zapełnionych rolek ( 360-720zdjęć) .Każde wyzwolenie migawki musiało być przemyślane, ograniczała mnie ilość i póżniejsza obróbka materiału.Potem ciemnia, wybór zdjęć, drukowanie w zaprzyjażnionym labie...Kto z Was to dzisiaj pamięta ? Wkładasz do torby, plecaka, aparat najlepiej dwa ,obiektywy, karty pamięci i wiele innych przydatnych akcesoriów.Po dwóch dniach " ekspedycji" wracasz .Zapełniłeś dwie karty , każda po 126 G , czym więcej tym lepiej .No i podsumowanie , masz 10 bardzo dobrych ujęć ...Ja dzisiaj także korzystam z nowoczesnej techniki i jestem szeroko otwarty na wszystkie nowinki .Pozwólmy i akceptujmy to co nadchodzi, przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy z AI...

MA
mariuszga3 mies. temu

Ta losowość jest najciekawsza. Z tego samego opisu/prompta powstaje za każdym razem inny obraz. Każdy model AI też generuje obrazy w odmiennym stylu. To prowadzi do nieskończonej różnorodności. W świecie rzeczywistym też nie sfotografuje się dwóch identycznych morskich fal, nie sfotografuje się dwa razy takiego samego układu osób w idącym tłumie, nie sfotografuje się takiego samego kształtu i koloru płomieni, nie ma dwóch takich samych kształtów płatków śniegu. Losowość, to jest to.

DE
DELF3 mies. temu

Ostatnia myśl, która piszę w podobnych dyskusjach na innych portalach. AI generuje losowo graficzki - 2 zadania: 1 Proszę napisać obszernego szczegółowego prompta. Wygenerować grafikę. Potem proszę wpisać jeszcze raz tego samego prompta - czy graficzka będzie taka sama? Wiadomo że inna. 2 Proszę narysować coś na kartce lub zrobić jakąś grafikę w PS.Tak jak chcieliśmy, żeby wyglądała. Na portalu do generowania grafik AI proszę wpisać prompta, żeby została wygenerowana nasza wcześniej zrobiona grafika/rysunek. Nie ma szansy tego powtórzyć. AI nie czyta w naszych myślach, ono generuje losowo grafiki. Te grafiki nie są nasze. Te grafiki to jak przedłużenie swojego Ego. My tego nie potrafimy robić. Nagle od roku świat zalewa miliony PRO grafików :) Oni nawet nie umieją narysować, nie wiedzą co to perspektywa . My nawet nie potrafimy wymyślić tego co nam pokazuje losowo AI. Wchodzimy do kasyna, Jednoręki bandyta to dobre porównanie. Losowość i nic tyle.

DE
DELF3 mies. temu

Odnośnie punktów Ad1) AI nie jest fotografią - a portal dotyczy fotografii. Ad2) TAK - najstarszy portal FOTOGRAFICZNY Ad3) W kategorii AKT widac zamazaną miniaturkę. Jeśli miniaturka AI całkowicie zniknie , jakby nie było tej kategorii to możliwe do przyjęcia. Niestety za tym idzie czynnik ludzki - osoby mniej inteligentne będą i tak wrzucać graficzki AI do innych kategorii - przerabiam to na innych portalach. Plaga grafik , naciągaczy, lewych profili, erotyki itp Ad4) Jedyne słuszne zostawić fotografię a dodatkowo moderować grafiki Ai. .Dodatkowo wprowadzić zółte i czerwone kartki. Czerwona kartka to BAN IP. AI głównie służy biznesowi - lewe portale, erotyka, reklama+rozgłos ( bo chce zarabiac na graficzkach ). Cwaniaki będą nadużywać , lepiej nie zostawiać furtek.

DE
DELF3 mies. temu

W regulaminie jest napisane że to portal ze zdjęciami. Wygenerowana losowo grafika nie jest zdjęciem . Na górnym banerze widać graficzki - ma się to nijak do zdjęć. Jeśli ktoś nie użył aparatu i nie zrobił zjdęcia realnego elementu tylko sobie to losowo wygenerował to to powinno być zakazane. To czy zmieniamy kolor w AI czy w PS czy filtrem na obiektywie nie jest ingerencją, która czyni zdjęcie AI - to zwyczajny retusz lub postprodukcja. Do graficzek są innego typu portale - deviantart, artstation itp ... Jeśli się ktoś bawi generowaniem losowych graficzek to niech to robi dla siebie lub na innych portalach. Jestem na grupie fotografii tradycyjnej - nikt nie wrzucam tam zdjęc cyfrowych. Ludzie mają ciśnienie na szkło. Powstaja profile fotografów z pro doświadczeniem. Wrzucą grafiki AI. Namawiają modelki na sesję a potem zonk - zdjęcia amatorskie. Inna rzecz- powstają modelki AI - kuszą urodą i erotyką, zapraszają Na Insta w celach zarobkowych. Prompter to nie fotograf.

MA
mariuszga3 mies. temu

Kazkar - nie chodzi o wyrzucenie puszek tylko o różnorodność. Wolę walczyć z opisem dla AI aby uzyskać to co jest w mojej wyobraźni, niż oglądać zdjęcia ciągle o tej samej tematyce, które w żaden sposób mnie nie wzbogacają :-)

KA
Kazkar3 mies. temu

Co myślisz Kazkar pytają? Odpowiadam więc, nie akceptuję takich obrazów...Tutaj! Uzasadnienie wystarczające napisał był już Nienar, się podpisuję pod nim. Co za problem wystawiać się z AI tylko na portalu przeznaczonym dla AI?. Ocenę za pracę magisterską albo doktorską, która ma ocenić umiejętności i możliwości autora pracy ale napisaną przez AI wystawicie dla kogo, zaakceptujecie na jej podstawie autora i jego wkład pracy, dacie mu dyplom? Mariuszga list miłosny otrzymany od ukochanej osoby, ale napisany przez polecenie dla AI będzie dla ciebie wartościowy i niosący emocje? Papajedi przecież sam zacytowałeś "z żywymi iść", to o AI? :). A gdyby nawet...wyrzucimy nasze puszki,obiektywy i wszyscy będziemy pisali "zdjęcia" tylko klawiaturą i je tutaj wstawiali, to wtedy będziemy tutaj przychodzili częściej i z większą ciekawością oglądali i komentowali to, kto napisze obraz ciekawiej i z większą fantazją na klawiaturze? :)

Administrator3 mies. temu

@mariuszga - nie zostanie cofnięte. Powiedzmy, że poprzednia wersja rządziła się swoimi prawami.

MA
mariuszga3 mies. temu

@Administrator - czy w związku z nieprzyznawaniem ZD obrazom AI, wyróżnienie przyznane tej pracy https://plfoto.com/zdjecie/2743130/rejs-miedzyplanetarny?from=autor/question będzie cofnięte?

MA
mariuszga3 mies. temu

4. Antti Karppinen: Antti Karppinen to artysta z Finlandii, który tworzy niesamowite obrazy generowane przez sztuczną inteligencję (AI). Wykorzystuje swoje oryginalne zdjęcia jako podstawę dla generatora sztuki AI. Komputer następnie przekłada zdjęcie i tekst na zupełnie nową ilustrację. Karppinen zaczynał od tworzenia obrazów AI w zeszłym roku i widział, jak ewoluowało to w coś naprawdę niesamowitego. 5. Rene Asmussen: Rene Asmussen to znany fotograf i artysta, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do tworzenia swoich dzieł. Jego prace są często określane jako fotokunst, co oznacza “sztuka fotograficzna” po duńsku. Asmussen jest znany z tworzenia obrazów, które mieszają fotografię, malarstwo i grafikę, otwierając nowe wymiary dla opowiadania historii.

MA
mariuszga3 mies. temu

2. Boris Eldagsen: Boris Eldagsen to berliński artysta fotograficzny i wideo, który wykorzystał AI do stworzenia obrazu, który zdobył nagrodę Sony World Photography. Obraz, zatytułowany "The Electrician", został wygenerowany za pomocą AI. Po ujawnieniu, że obraz został stworzony za pomocą AI, Eldagsen zwrócił nagrodę (https://www.newsweek.com/ai-photography-contest-sony-art-1796455). 3. Nathan Shipley: Nathan Shipley to artysta z San Francisco, który wykorzystuje AI do tworzenia realistycznych portretów znanych liderów, muzyków i pisarzy, którzy żyli przed wynalezieniem fotografii. cdn, bo nie mieści się w okienku

MA
mariuszga3 mies. temu

Zapytałem AI o znanych fotografów, którzy wykorzystują sztuczna inteligencję do tworzenia obrazów. Otrzymałem taką odpowiedź: 1. Matt Growcoot: Matt Growcoot to fotograf, który wykorzystał generatory obrazów AI, takie jak DALL-E i Midjourney, do odtworzenia niektórych z najbardziej znanych na świecie zdjęć. Na przykład, próbował odtworzyć słynne zdjęcie Alfreda Eisenstaedta z Dnia Zwycięstwa nad Japonią na Times Square w Nowym Jorku w 1945 roku (https://petapixel.com/2024/03/07/recreating-iconic-photos-with-ai-image-generators/) cdn, bo nie mieści się w jednym okienku

GP
Grzegorz Pawlak3 mies. temu

Czyli odszumianie z wykorzstaniem AI dyskwalifikuje? :)

MA
mariuszga3 mies. temu

@Marek Lapa - AI jest używana do różnych rzeczy: 1) kreowania kompletnych obrazów wyłącznie na podstawie opisu (tzw. promptu albo monitu), bez użycia aparatu, 2) powiększania małych zdjęć z redukcją efektu pikselozy, 3) usuwania niechcianych elementów (cleanup), z dopasowaniem wymazanego obszaru do otoczenia (np. usuwanie śladów wynikających z zanieczyszczonej matrycy), 4) całkowitego usuwania tła, 5) poszerzania zdjęć/obrazów poza oryginalny zakres (outpainting), 6) dodawania do zdjęć/obrazów elementów na podstawie opisu, 7) kolorowania zdjęć. Być może są i inne zastosowania AI w modyfikacji zdjęć/obrazów. Zgodnie z opisem kategorii OBRAZY AI, prace tworzone lub modyfikowane z wykorzystaniem AI powinny być umieszczane w tej kategorii. Zatem powinny się tam znaleźć obrazy nie tylko całkowicie generowane przez AI z opisu słownego, ale także fotografie modyfikowane przez AI. Tak rozumiem opis tej kategorii.

AntP3 mies. temu

Osobiście jestem za pkt 2, ale zdaję sobie sprawę, że jest wielu zwolenników AI, którzy chcą prezentować te obrazy, więc pewnie to radykalne rozwiązanie raczej nie przejdzie (w najlepszym razie zakończy się na opcji nr 3). Być może dobrą opcją była by opcja nr 4 polegająca na tym, że obrazy z użyciem programów AI nie były by prezentowane w galerii ‘WSZYSTKIE’ tylko jedynie w galerii ‘Obrazy AI’, która żyła by własnym życiem, nie mieszały by się wówczas ze zwykłymi zdjęciami. Jakakolwiek opcja będzie wybrana nie zmieni to mojego podejścia/zamiłowania do fotografii. Widząc rozwój AI zakazy pewnie niczego nie zmienią, algorytmy AI będą coraz bardziej doskonalsze i z czasem pewnie już niedługim będzie niemożliwe rozpoznać, co jest dziełem człowieka, a co nie. Oczywiście są obecnie portale, gdzie wszelkie obrazy generowane z użyciem programów do AI są zabronione i usuwane (nie wiem, jaka jest możliwość weryfikacji tego), ale generalnie zależ to od Właściciela portalu, co dopuszcza, a co nie

RO
ROCO1253 mies. temu

Dokładnie.

Administrator3 mies. temu

@Karol - ZD dotyczy jak sama nazwa wskazuje zdjęć i nie planujemy z tego robić "Obraz dnia". Będzie kompromis taki, że ten kto nie będzie chciał widzieć AI to nie wyświetlą mu się. Takie jest chyba optymalne wyjście.

GP
Grzegorz Pawlak3 mies. temu

jestem za Pkt 2. - w końcu to portal fotograficzny :) rULEz co do pkt 2. to "ingerowanie" w obraz jest tak samo stare jak sama fotografia, zmieniły się tylko narzędzia i możliwości. Ale ingerowanie we własny obraz jest zupełnie czym innym niż to co oferuje nam AI do TWORZENIA obrazu. Tutaj jest się tylko pomysłodawcą treści ale autorem finalnego produktu już (raczej) nie

KN
Karol Nienartowicz3 mies. temu

Roco - a jak wybiorą AI na ZD to mi się nie pokaże, bo będę mieć zablokowane? Na ten moment AI samo się dyskwalifikuje z portalu foto :) rULEz - nie do końca. Ale idąc Twoim tropem powinniśmy dopuścić podmalówki zdjęć na tablecie, grafikę cyfrową i wszystko inne co imituje rzeczywistość i wygląda "prawie jak zdjęcie".

RO
ROCO1253 mies. temu

Mam wrażenie, że prawie nikt nie rozumie punktu 3. Oznacza on, że AI jest wyświetlane a nie widzą go ci, którzy na swoim koncie nacisną odpowiednią blokadę. To najwłaściwsze rozwiązanie dla każdego.

rULEz3 mies. temu

Pkt 1. na tak. Pkt 2. to cofnięcie się do czasów kliszy i pierwszych aplikacji do modyfikacji zdjęć, które były negowane i krytykowane, a dziś są z nami na co dzień.

FA
f a b r o o3 mies. temu

Swoja droga to co napisał Karol...cóż...nic dodać nic ująć...

FA
f a b r o o3 mies. temu

Z przykroscia musze stwierdzic ,że Sam zakupiłem ten program po czym zwróciłem ponieważ przeraziłem sie tym co może taki program osiagnąć bez Mojego wielkiego wysiłku czy zbyt dużej ingerencji w obraz...Sam wole wkładać w 100 % siebie przy używaniu własnych zdjeć ,prac ,baz ( nawet tekstury tworzyłem Sam jako podkład,ptaki ,koty cokolwiek ) PS jak najbardziej mi służy aczkolwiek uważam ,że powrót Mój do prawdziwej fotografii to już kwestia "godzin" własnie przez AI ...czy jestem przeciwnikiem AI ? nie moge stwierdzic jednoznacznie ,że tak, uważam ,że powinna byc wzieta pod uwage taka kategoria ...autorzy którzy jednak chca tylko już podarzac taka droga i tylko taka droga powinni jednak sie zastanowic nad niebezpieczenstwem popadniecia w wir sztucznych marzen i ich realizacji bez pociagniecia za spust... Jest 2024 rok wiec zostane po srodku zatem bo nie moge być przeciwny ,każdy posiada własna wole tworzenia ale kiedy ta granica zostanie zaburzona wtedy... Pozdrawiam Wszystkich

KN
Karol Nienartowicz3 mies. temu

Myślę, że nie chodzi o definicje, ale o metodę powstawania. Do wygenerowania obrazu służy prompt - komenda tekstowa, zaś obraz tworzony jest na podstawie cudzych, nauczonych IA treści, które nie należą do autorów promptu, i którzy mają ograniczony wpływ na ostateczną formę obrazu. W ten sposób nawet osoby, które nie posiadają wrażliwości, talentu i twórczych umiejętności mogą tworzyć pozornie atrakcyjne obrazy, udając, że są ich, bo do stworzenia „ładnego obrazka” starcza często jedna lub kilka komend-instrukcji. To kuriozum, bo przypisywanie autorstwa dzieła autorowi promptów jest sporym nadużyciem. Dlatego dla obrazów AI w obecnej formie jestem na nie i na razie na portalu trzymałbym się tradycyjnej fotografii. A w przyszłości się zobaczy, dokąd nas to zaprowadzi.

ML
Marek Lapa3 mies. temu

Czy do tych zdjec uzywa sie aparatu czy slowa klucze? Bo nie wiem :)

SU
summa3 mies. temu

Jedynka. Nie jestem fanką obrazów AI, ale mi nie przeszkadzają. No i niektóre bywają ciekawe.

Eugeniusz Oleszczak3 mies. temu

Wyspiański o Asnyku: "Asnyk... tak... Asnyk to taki wypchany orzeł, ma wszystko — dziób, skrzydła, tyle tylko, że nie poleci..."

CH
chudzyy3 mies. temu

opcja 1 lub opcja 3

PA
papajedi3 mies. temu

Bardzo lubię czasami ilustrować dyskusję tym poetyckim fragmentem.... Trze­ba z ży­wy­mi na­przód iść, Po ży­cie się­gać nowe, A nie w uwię­dłych lau­rów liść Z upo­rem stro­ić gło­wę Wy nie cof­nie­cie ży­cia fal! Nic skar­gi nie po­mo­gą: Bez­sil­ne gnie­wy, próż­ny żal! Świat pój­dzie swo­ją dro­gą! źródło: https://poezja.org/wz/Adam_Asnyk/4447/Trzeba_z_zywymi_naprzod_isc

MA
mariuszga3 mies. temu

To bardzo tradycyjna definicja fotografii, nieuwzględniająca postępu technologicznego. Istnieją fotografie nie tworzone przy wykorzystaniu światła: fotografia rentgenowska, fotografia termowizyjna, fotografia kirlianowska, fotografia ultradźwiękowa (sonografia), fotografia neutronowa.

Eugeniusz Oleszczak3 mies. temu

Zdecydowanie opcja 2. Za wikipedią: "Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego." "Słowo fotografia (ang. photography) oznacza rysowanie za pomocą światła. Powstało z greckich rdzeni φῶς (phōs) – światło, dopełniacz φωτός (phōtós) – światła; γραφή (graphé) – rysowanie.

BR
Barbara Radziszewska3 mies. temu

Jestem za opcją nr 2 lub 3. Pozdrowienia dla "Starej Gwardii". Zmieniłam nick z nazwiska panieńskiego - basiapalka na aktualne

MA
mariuszga3 mies. temu

Co ze sztuką filmową, która jest ściśle związana z rozwojem fotografii. Istnieją filmy animowane, które są tworzone całkowicie cyfrowo. Takie filmy, mimo że są tworzone w sposób różny od tradycyjnej kinematografii, są zdecydowanie zaliczane do kategorii filmów. Przykłady takich filmów to “Znajdź Nemo”, “Shrek”, “Toy Story”. Wszystkie te filmy, mimo że są tworzone cyfrowo, mają pełnoprawne miejsce w kinematografii i są często nominowane do nagród filmowych, w tym do Oscarów. Mimo że technika tworzenia tych filmów jest inna, ich wartość artystyczna i kulturalna jest równie ważna. Uważam, że podobnie może być w przypadku obrazów generowanych przez AI.

KN
Karol Nienartowicz3 mies. temu

nr 2. AI nie ma absolutnie nic wspólnego z fotografią, więc nie widzę powodu by pojawiało się na portalu foto.

PA
papajedi3 mies. temu

APPLICATION ERROR: A CLIENT-SIDE EXCEPTION HAS OCCURRED (SEE THE BROWSER CONSOLE FOR MORE INFORMATION).

MA
mariuszga3 mies. temu

Opcja 1.

SH
shawrus3 mies. temu

Andres42 - masz rację, zmieniam na nr 2

AN
Andres423 mies. temu

nr 2 (to jest portal fotograficzny), w wypadku nieprzyjęcie nr 2, to może być opcja nr 3

AN
andrzejbur3 mies. temu

Nr1, też miałem kiedyś dylemat . Pozostać przy analogu czy zaakceptować fotografię cyfrową ? Kto z Was używa do dzisiaj tylko i wyłącznie aparatów analogowych ?.Pozdrawiam

SH
shawrus3 mies. temu

nr 1

MA
mariuszga3 mies. temu

Pojawia się jeszcze pytanie co zaliczać do obrazów AI, a co nie? Proszę przeczytać opis kategorii OBRAZY AI. Poruszyłem tę sprawę przy ostatniej zamieszczonej przeze mnie pracy.

a_Pole3 mies. temu

Oczywiście nr 3 też może być. Chodzi mi o to, żeby nie stawiać sprawy zbyt radykalnie , tak jak w pkt. 2.

RO
ROCO1253 mies. temu

Nie odbiera się możliwości. W opcji 3 po prostu ja tych prac nie widzę a pozostali, którzy nie włączyli blokady widzą je. Tak ja rozumiem te opcje.

a_Pole3 mies. temu

Jestem za 1. Jeśli ktoś tworzy wyłącznie prace AI, to prawdopodobnie nie będzie się prezentował na plfoto. Jeżeli jednak są wśród nas twórcy hybrydowi, to nie odbierajmy im możliwości pokazania także tej innej formy wyrazu.

WI
wiolonczelista3 mies. temu

moja wersja: 1. Chociaż... nie znoszę ejaja... :( nic nie poradzę. Może kiedyś się przełamię... @mariuszga, papajedi: bez urazy do Waszych prac...po nich przynajmniej widać na pierwszy rzut oka że są "sztuczne", pewnie trochę takie mają być, więc szczerze to doceniam...

MA
mariuszga3 mies. temu

Mnie odwrotnie, AI fascynuje i kręci znacznie bardziej od niejednej fotografii. Pisałem o tym przy różnych publikowanych tu pracach.

RO
ROCO1253 mies. temu

Można od tego spokojnie uciec. W każdym razie od wersji tu proponowanych. Problemem jest to, że w miarę upływu lat nie będziemy w stanie odróżnić realu od AI. Zdaję sobie sprawę z obecności AI. Nawet w obrabianych przez mnie zdjęciach. Jest to jednak jeszcze ingerencja przez mnie akceptowana. Wiem, że za jakiś czas nie będę rozmawiał z lekarzem czy bankowcem a ze sprytną maszyną. Ale obecne tu prace AI nie kręcą mnie, nie wywołują żadnych uczuć.

PA
papajedi3 mies. temu

Punkt 1.od tego nie uciekniemy.

RO
ROCO1253 mies. temu

Warto dać info w korespondencji do użytkowników.

RO
ROCO1253 mies. temu

Moja opcja to 3.

Administrator3 mies. temu

dobra wbijam kij w mrowisko🤣