O NAS

Data publikacji: 28.02.2024, 18:05:00

Pierwszy użytkownik Plfoto.com zarejestrował się 24 listopada 2000 roku. Młodszym internautom chcieliśmy przypomnieć, że był to czas, kiedy tacy giganci jak MySpace, Facebook, Flickr czy Last.fm jeszcze nie istnieli, część nawet jako projekty w głowach swoich przyszłych wynalazców. "Swoje konto na Plfoto.com założyłem niedługo po tym jak wystartowało. W tym czasie było tam zaledwie 1000 zarejestrowanych osób, a nowe zdjęcia przybywały tak rzadko, że praktycznie każde mogło liczyć na sporo opinii. Nie brakowało ostrych słów i potyczek - nawet jedną stoczyłem na samym początku z Pawłem Tkaczykiem, kiedy bardzo rozminęliśmy się w kwestii słowa estetyka" - wspomina Aleksander Lucis (www.lucis.pl). Jak wyglądała w latach 2001-2003 pierwsza odsłona, możecie się przekonać oglądając umieszczony poniżej screenshot.

Druga wersja serwisu zadebiutowała w 2003 roku i przetrwała cztery lata. Oglądając ją teraz, mając w świadomości zmiany, jakie zostały wprowadzone w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, można zaobserwować sporo funkcjonalności, z których część ma zastosowanie do dzisiaj. Przede wszystkim widać, że Plfoto.com to nie tylko galeria, w której można publikować swoje zdjęcia, ale również serwis zrzeszających zgraną społeczność fotografów chętnych nie tylko do chwalenia się swoimi zdjęciami, ale również skorych do dyskusji (czasami ostrych, ale przeważnie bardzo merytorycznych) na temat techniki i sprzętu, z jakiego korzystają.

Najnowsza odsłona Plfoto.com zadebiutowała w lutym tego roku i od razu wywołała wiele kontrowersji, co doskonale pokazuje dyskusja znajdująca się pod tym adresem: https://plfoto.com/1456475/zdjecie.html. Od tej pory minęło jednak trochę czasu i wszystko wskazuje na to, że zaakceptowaliście obecny wygląd serwisu.

Nie wiemy jeszcze jakie zmiany przyniesie przyszłość, lecz mamy nadzieję, że okażą się dla nas korzystne. Społeczność Plfoto.com systematycznie się rozrasta i liczba opublikowanych zdjęć powoli zbliża się do zawrotnej liczby 1,8 miliona. Pragniemy jednocześnie zapewnić, że nie mamy w planach ścigać się z serwisami udostępniającymi internautom przestrzeń dyskową do zamieszczania swoich "fotek" i cały czas dbamy o wysoki poziom publikowanych na naszych łamach prac.