Kwidzyn

Kwidzyn

Ocena będzie widoczna gdy zagłosuje co najmniej 5 osób.
mało ocen

Opis zdjęcia

Kwidzyn - zamek krzyżacki.

Komentarze

baha716 lat temu

    ładna pocztówka pięknego zamku

    BJ
    BJZ16 lat temu

      Bardzo ładnie pokazany....

      jarwoz16 lat temu

        Dzięki za komentarze, tytuł i opis porawiony.

        PO
        poganka16 lat temu

          !SK! [2010-03-20 23:16:46: - napisałam: "wieża leci czy nie, drobiazg..." - w znaczeniu, że dla mnie, poznawczo...; dla foty to jakaś skaza, ale tu chyba nie tak wielka. Czytam z zainteresowaniem, Twoje informacje o Kwidzynie ( Kwidzyn..., zarejestrowałam)

          !SK!16 lat temu

            No lecąca wieża to MZ nie drobiazg w tego typu fotografii:), zapraszam na wycieczkę bo zamek kryje wiele tajemnic między innymi miejsce pochówku Błogosławionej Doroty z Mątów zamurowanej w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła. W zeszłym roku przeprowadzono kolejne prace archeologiczne i odkryto pod podłogą prezbiterium szczątki poszukiwanych od wieków mistrzów krzyżackich oraz biskupów. Do obejrzenia w muzeum liczna fauna okresu średniowiecza w tym kilka wymarłych już gatunków zwierząt, aż po sprzęt gospodarki tamtego okresu. Więcej nie zdradzam tylko zapraszam bo warto.

            PO
            poganka16 lat temu

              !SK! [2010-03-20 22:53:16] : - co za wykład! kopiuję razem z fotą ( wieża leci czy nie, drobiazg...) - przyda mi się do wycieczki ( wkrótce), dzięki!

              !SK!16 lat temu

                No widzę kawałek mojego miasta, tylko proszę popraw w tytuł i opis bo nie Kwidzyń!!!!!, a Kwidzyn. Obróbka dziwna i wieża zamkowa leci. Ogólnie pokazałeś część zamkową bo druga część to katedralna i jej kawałek wyłania się zza drzew. a co do słowa gdanisko: W średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych toalety określano mianami: locus nature, necessarius, turris pro cloaca, cloaca, sedretum, priveta, gehemlich Gemach. Nazwa Herren Danzke pojawiła się w odniesieniu do większego gdaniska w Kwidzynie w 1393 roku. Z niemieckich określeń danzker, danziger i dansker powstała polska nazwa gdanisko. W innych europejskich językach brak jest odpowiednika (w jęz. angielskim istnieje jedynie latine tower). Pochodzenie nazwy jest sprawą dyskusyjną. Niektórzy wywodzą ją od miasta Gdańsk czyli wieży skierowanej ku Gdańskowi. Etymologia nazwy Gdańsk wywodzi się z prasłowiańskich słów: gd oznaczającego mokry, zarośnięty i gdanie: rozlewisko, mokradło. Inni w oparciu o inną nazwę (wieża duńska) twierdzą, że nazwa gdanisko oznacza wieże ukierunkowaną na Danię. Mówi się też, iż nazwa mogła powstać od budowniczego, który wzniósł gdanisko w Kwidzynie (był on pochodzenia gdańskiego) lub wynikać z faktu, że podobno więziono tam gdańszczan. Istnieje też wytłumaczenie lingwistyczne sugerujące pochodzenie od czasownika dannkehren czyli usuwać na zewnątrz