Otchłań II

Otchłań II

Ocena będzie widoczna gdy zagłosuje co najmniej 5 osób.
mało ocen

Opis zdjęcia

Postanowiłem opublikować nową wersję tego zdjęcia,(bardziej czytelą dla Odbiorcy), jednego z najważniejszych w moim dorobku astrofotograficznym. Dla zainteresowanych dodałem jasności najważniejszych obiektów. Poniższy opis pochodzi z pierwszej wersji: Wiem że wizualnie mało efektowne, jednak postanowiłem pokazać to zdjęcie ze względu na niezwykłość obiektu zarejestrowanego tutaj. Jest nim kwazar,(ang. quasar - guasi-stellar radio source, gwiazdopodobne radioźródło-zaznaczony kreską), który jest przypominającym gwiazdę źródłem punktowym, ale znajduje się w ogromnej odległosci. Wielu astronomów uważa kwazary za gardziele czarnych dziur zwróconych w naszym kierunku. Ich strumień świetlny jest olbrzymi i czyni je najmocniej świecącymi obiektami we Wszechświecie. Mglista plama po lewej to NGC-3079, znacząca i godna podziwu galaktyka, ale najważniejszym punktem zdjęcia jest skromna obecność pierwszego kiedykolwiek odkrytego soczewkowanego grawitacyjnie kwazara Q0957-561. Ta słaba para obiektów gwiezdnych wydaje się niezauważalnie wtapiać w obszar gwiazd pierwszego planu. Prawdziwa jej natura stała się oczywista po raz pierwszy w 1979r., kiedy zostało odkryte jej znaczne przesunięcie ku czerwieni,(miara ich prędkości ucieczki, która przekłada sie na odległosc do nich), co oznaczało istnienie dwóch niewiarygodnie mocno świecących obiektów w odległym, pozagalaktycznym miejscu. Dalsze badania pokazały, że para ta jest w rzeczywistości pojedynczym kwazarem, którego podwójny obraz jest złudzeniem. Jest to obiekt, którego światło zostało wyemitowane ponad 9 miliardów lat temu, kiedy wiek Wszechswiata był tylko drobnym ułamkiem obecnego a Układ Słoneczny jeszcze nie istniał. Optyczna iluzja podwójnego obiektu jest tworzona przez obecność olbrzymiej galaktyki eliptycznej,(niewidocznej tutaj), która znajduje się na jednej linii między nami a kwazarem. Odkształca ona przestrzeń, powodując, że światło odległego obiektu zagina się w jej pobliżu i jednocześnie wzmacnia. Dzięki temu możemy fotografować wielokrotny obraz tego samego obiektu. Parametry:2008.02.12.00:12-00:30CSE.Reflektor Newtona 250/1520 + D70s, w ognisku głównym teleskopu. Exp.2x300sek.ISO1600. Raczej FS i ciemny pokój.

Komentarze

KA
Karczewski17 lat temu

    ależ porywająca historia... ma aż 9mld lat ;) niesamowity jest świat...wszechświat ;)

    Mariusz Ś18 lat temu

      Dzięki.

      MB
      Maciej Blum18 lat temu

        czyli to co jest na zdjęciu jest właściwie obrazem rzeczywistym tego co było 9 000 000 000 lat temu. No to ja uważam w takim razie, że żeby zwiedzać zakamary wszechświata trzeba nie tyle osiągnąć prędkość światła, ale ją przekroczyć :) Ciekawe co na to teoria Einsteina? Ponoć mechanika kwantowa potrafi wykluczyć teorię wzgledności i teoretycznie dopuszcza przekroczenie prędkości światła. Polecam książkę "Boska cząstka" Davida Hollowaya.

        DZ
        dzudza18 lat temu

          wspaniałe... też kocham patrzeć w stronę nocnego nieba... pzdr

          LE
          Lejcyn18 lat temu

            max :)

            szafirA18 lat temu

              super

              KO
              kosmitek18 lat temu

                Wybitne na maksa!!!!!!!!!

                Mariusz Ś18 lat temu

                  Dziękuje za odwiedziny. Miło mi, że się Wam podoba.

                  LS
                  Liść Schabowy18 lat temu

                    heh.. ciekawe :)

                    MA
                    Makaveli18 lat temu

                      jesli dobrze zrozumiałem to obraz tego co tu widzimy lecial do nas 9 miliardow lat a poroszał sie pewnie z predkoscia swiatła :) wiec my chyba tam nie dotrzemy bo jeszcze długo nie bedziemy sie poruszac z predkośćią światła :) no chyba ze sie myle :) 10/10 za pasje ktora jest nieziemska :)

                      pawelre18 lat temu

                        krajobraz sprzed 9 mld lat, ciekawe co jest tam teraz..

                        00
                        007areka18 lat temu

                          ...ło matko ;-0...;-)))

                          NJ
                          Niki Jumpei18 lat temu

                            podziwiam ludzi z pasją. pozdrawiam

                            SK
                            Skylines18 lat temu

                              robi wrażenie niesamowite...

                              Mariusz Ś18 lat temu

                                M1520N, może w odległej przyszłości, jak wymyśli sprytny trick ma pokomnanie oniśmielająco wielkich odległości :) Pzdrawiam Wszystkich odwiedzających.

                                MN
                                M1520N18 lat temu

                                  fascynujący opis. myślisz, że kiedyś człowiek dotrze do innych gwiazd?