Wystawa „Bebok” i warsztaty z laureatką World Press Photo

27.05.2024

Little_Poland_12

W białostockiej Galerii Sleńdzińskich prezentowana jest obecnie wystawa Karoliny Jonderko, jednej z najlepszych polskich dokumentalistek. Tytułowy Bebok to może być historia każdego z nas. Opowiada o oswajaniu lęku i strachu, a także o braku przynależności i szukaniu akceptacji przez grupę.

Ekspozycję można oglądać do końca czerwca przy Wiktorii 5 w Białymstoku. Inspiracją dla fotografki, która pochodzi ze Śląska, była postać Beboka (w wierzeniach ludowych to mała, brzydka i złośliwa istota, którą straszono dzieci w celu ich zdyscyplinowania) oraz filmowe obrazy takie jak Stranger Things czy Miasteczko Twin Peaks, w których mieszkańcy małych i w domyśle nudnych miejscowości biorą udział w niezwykłych wydarzeniach z pogranicza jawy i snu, czy ściślej mówiąc – sennego koszmaru.

Świat ukazany w Beboku cały czas balansuje na granicy prawdy i fikcji, jawy i snu, sielanki i koszmaru, wszystko wydaje się zmyślone i prawdziwe zarazem. Projekt powstał w ramach Kolekcji Wrzesińskiej.

Przy okazji wystawy Galeria Sleńdzińskich zaprasza też na warsztaty fotograficzne z Karoliną Jonderko. - Będzie przegląd portfolio.

Dowiecie się jak finansować i zaplanować długoterminowy projekt fotograficzny, jak nawiązywać relacje z bohaterką/bohaterem. Karolina opowie też o fotoedycji i o tym, gdzie warto wysyłać swoje zdjęcia, i na co zwracać uwagę - zachęca Arkadiusz Puchalski z Galerii Sleńdzińskich przy Wiktorii 5.

Data: 8-9 czerwca 2024 (godz. 9:00-16:00)

Dwudniowe warsztaty tworzenia projektów długoterminowych. W ramach warsztatów będziemy zgłębiać następujące zagadnienia:

• dokładne planowanie projektu

• praca z bohaterem/ką - jak nawiązywać relacje

• trudności i jak sobie z nimi radzić podczas pracy nad materiałem

• finansowanie projektu

• udział w konkursach, festiwalach - na co zwracać uwagę i gdzie warto wysyłać projekty

• przegląd portfolio uczestników warsztatów - Karolina udzieli wskazówek i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Ilość miejsc: 10 Koszt: 500 zł

Zgłoszenia do 30 maja 2024

Warunkiem uczestnictwa jest opłacenie warsztatów przelewem (info dostaną przy zgłoszeniu).

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku (oddział fotografii przy ul. Wiktorii 5)

Tel. do zapisów 732 585 222

O fotografce Karolina Jonderko jest członkinią Agencji Napo Images. Ukończyła studia fotograficzne na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. To laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Jonderko swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, “Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi i inne miejsca. - W pracy przykładam niezwykłą wagę do budowania osobistej więzi z bohaterami - mówi fotografka.

Strona Karoliny http://www.karolinajonderko.com/

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/295413336993865/


powrót do aktualnościKomentarze

ER
Ertu4 tyg. temu

u nas mowilo sie bleblok :D jade kiedys rowerem z synem - a on nagle krzyczy do 3 pijanych panow w rowie - czy panowie sa bleblokami? :D