Opis zdjęcia
Poranek w lokalnej herbaciarni w jednej z wiosek w rejonie Frig Vadisi (okolice Afyonkarahisar) w Turcji. Frig Vadisi to region mało znany turystycznie, a dość podobny do popularnej Kapadocji. Mnóstwo grobowców Frygijskich z VIII-VI w. p.n.e. (stąd nazwa regionu) piękne formy skalne, zagubione wioski. Znacie legendę o królu Midasie, który wszystko, czego dotknął, zamieniał w złoto? To najsłynniejszy władca frygijski, a stolicą tego państwa było miasto Gordion. Na frygijskie słownictwo największy wpływ wywarły języki: hetycki, luwijski i grecki. Przykładowe słowa w języku frygijskim to: brater (brat), mater (matka) i meka (wielki). Prawda, że brzmi znajomo? Na górskich terenach Frygii zrodził się kult "Wielkiej Matki", czyli Kybele - jak nazywali ją później Grecy i Rzymianie. Oryginalna nazwa oznaczała prawdopodobnie "Matkę z Gór".
@rezon, wzajemnie :) Zdradzę ciekawostkę odnośnie zainteresowania Historią jako nauką. Wśród wszystkich narodów Historia, a właściwie Istoria (patrz : Grecja i Serbia) cieszy się najwiekszym zaineresowaniem względem populacji w Polsce tj. blisko 90% Polaków. Mam gdzieś badania na ten temat zrobione ok 15. lat temu.
Trollek, chętnie obejrzę Twoje dokumenty, dzięki za linki. Bardzo interesuję się tym fragmentem historii i będąc w Armenii wiele na ten temat słyszałem. Dzięki jeszcze raz.
Dobry kadr z wartością dodaną w postaci ciekawej opowieści.
@rezon, miło mi słyszeć o Twojej profesji, bo ja siedzę w historii już 40 lat i jest to moja najstarsza pasja. Etnogeneza, etymologia i weryfikacja źródeł na tym głównie się skupiam. Historia dziś niestety jest wypaczana, nie tylko to co było setki czy tysiące lat, ale też bieżące wydarzenia. Turcy np. nie przyznawali się do ludobójstwa Ormian i Greków przez blisko 100 lat. Zrobiłem na ten temat dwa odcinki dokumentalne : Tureckie Piekło - https://www.youtube.com/watch?v=mMhFxK3pKLo oraz Miasto Duchów Kayakoy - https://www.youtube.com/watch?v=VYyM91vSFto&t=727s Zapraszam i czekam na więcej Twoich zdjęć.
spokojna ballada.
Bardzo dobre.
Swietne !
Trollek, bardzo to interesujące co piszesz, studiowałem filologię słowiańską i kultura, historia i języki Bałkanów są mi bardzo bliskie, a że tereny dzisiejszej Turcji są ściśle z Bałkanami związane, to eksploruję te rejony od dawna. Pozdrawiam
Piotrze, miło mi bardzo :)
Rezon: pochłaniam powoli Album i jestem zachwycony jego zawartością. Czujesz temat i realia. Z tym albumem magicznie przeniosłem się kilka tysięcy kilometrów od domu. Dzięki.
Frygowie byli spokrewnieni z Trakami z Panonii więc podobieństwo języków IE jest oczywiste. Na terenie Frygii w późniejszym czasie Serbowie mieli swoje miasto Gordoserbum (Gordoservum), a na samym terenie Anatolii żyło kiedyś do kilkuset tysięcy Słowian. Na temat historii Turcji zrobiłem nawet krótki film - od czasów pierwzych farmerów po ludobójstwo Trzech Paszy.
Dzięki Piotrze. Miałem wrażenie, że ten Pan miał amputowaną nogę jednak, ale nie siedziałem tam na tyle długo, żeby Panowie opuścili lokal. Byłem tam kilka razy i oni zawsze tam byli i siedzieli na tych samych miejscach...
Super. Lokalni emeryci zapewne. :-) ciekawe ułożenie nogi tego pana po prawej. W tym wieku to nie często się spotyka chyba.